İdil Türkmenoğlu : Pozitif Yönetim “İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak”

Bu yazımda sizlere kısa bir süre önce okuduğum İdil Türkmenoğlu‘nun kaleme aldığı Elma Yayınevi aracılığı ile çıkmış olan Pozitif Yönetim “İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak” adlı kitap çalışmasına değineceğim.

Pozitif Yönetimİdil Türkmenoğlu’nu ve çalışmalarını daha önceleri sosyal mecralar aracılığı ile yakından takip ediyordum. Kendisini ilk kez geçen sene Kasım ayında PERYÖN‘ün Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlemiş olduğu kongrede Kuşakları Farklı Yönetmek / “Y Kuşağı” Algı mı, Gerçek mi? adlı oturumda dinleme fırsatı bulmuştum.

Kitaba gelince, pozitif psikoloji bağlamında iş yaşamında pozitif değişim üzerine hazırlanmış nefis bir eser diyebilirim.

Yazar, 2003-2005 yılları arasında bir program vesilesiyle Michigan Üniversitesi’nde bulunmuş. Bu süre zarfında başta Rus dili olmak üzere, işyerinde eğlence, pozitif psikoloji, organizasyonel davranış ve iç iletişim konularında yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler almış.

Ayrıca Pozitif Organizasyonel Çalışmalar Akademisi (POS – Positive Organisational Scholarship) kurulurken şans eseri orada bulunmuş ve çalışmalarla ilgili bilgi edinmiş.Bu süre zarfında edindiği bilgileri, çalışma hayatında edindiği tecrübeleri ile harmanlayarak bu önemli eseri ortaya çıkarmış.

Kitabın anlatım dili sade ve akıcı olunca hiç sıkılmadan okuyacağınız, içeriği itibari ile sizi içine çekecek, merakınızı uyandıracak, araştırmaya sevk edecek ve bakış açınızı zenginleştirecek bir yapıya sahip.

İşyerinde keyifli bir ortam yaratma enstrümanı o kadar önemli ki çalışan motivasyonuna, bağlılığına, performansına, tutkuyla çalışmasına ve kullanılan dile harikulade bir şekilde yansımakta.

Kitapta iş hayatından başarılı örnek uygulamalara da yer verilerek çalışma hayatımımıza ve bakış açımıza yep yeni bir zenginlik katmakta.

Dikkat çeken, heyecanlandıran, şöyle bir kendimize gelmemizi sağlayan diğer konularda güçlü yönlere odaklanmak, iyimserlik ve pozititif psikoloji bağlamında iş yaşamında pozitif değişim vurguları diyebilirim.

Kitap içeriğini, vermek istediği bakış açısını ve Pozitif Psikolojiye dair örnekleriyle detaylı anlatımını çok beğendim.

Böyle önemli bir çalışmayı kaleme alan, emek veren Sayın İdil Türkmenoğlu’na ve yayınlayan, okuyucusuyla buluşturan Elma Yayınevi’ne çok teşekkür ederim.

Kaynak : İdil Türkmenoğlu , Elma Yayınevi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s