İK ETİĞİNE UYACAĞIMA SÖZ VERİYORUM

unnamedÜniversitelerde bazı mesleklerde okul bitince meslek ahlakına uyacağıma dair yemin edilir. Mesleğin bilincini anlamak ve uygulamak adına bu bilinçle meslek kültürü gerçek anlamda yaşayan ik uzmanlarının mesleğe başlamadan; insana, insani davranışa, ahlakla yaklaşımına, hem çalışanı hem de işverenin hakkını korurken en çok da çalışanın yanında olmaya and içmek ve bu sınırlar içinde kalmak için direnmek en büyük değerdir.

İnsan kaynakları bloggerlarının buluştuğu gün uzakta olmam!

22 Ekim’de Point Otel’de insan kaynakları bloggerları bir araya geldi.Günün sonunda Ahmet Eryılmaz’ın öncülüğünde İK Bloggerları Etik ve Politikalarının ilk adımı atılmış oldu.

Düzenlenen organizasyonu sosyal medyadan takip etmekle yetindim.Ah keşke diyerek orada olmayı çok istedim, amalar nedenler çok!Yinede insan kaynakları bloggerların sayesinde öğrendiğim çok şey var.

Etik politikalarını paylaşmayı yani paylaşımcı insan kaynakları duayenlerin sayesinde öğrendim:

  • Özgürlük

Özgür değilim, bağımsız karar verme yetkinliğimizi kullanamıyoruz.Bağımsız karar veren, öğrendiğini aktaran, bir ik politikası yok.Olsa bile yönetim sürecinden dolayı biz özgür değiliz.Bazen yaşadığım olaylardan dolayı içimden geçenleri söylememek çok zor bir durum.

  • Nesnellik

Evet objektif olmaya direniyorum 🙂 Yani ne kadar tarafsız olsanız da bir noktadan sonra baskın gelen diğer taraf oluyor, aksini düşünen var mı?

  • Dürüstlük

Hayatta ödün veremeyeceğim bir kavram.Bu ahlaki süreci benimseyen bir ik’cı kaybetse bile çalışma sürecinde iz bırakıp çalışanın yanında olmak ve her daim dürüstlük çerçevesinde hayata devam etmek en büyük erdemdir.

  •  Saygı

En değer verdiğim ve bam telli konularımdan biri.Etnik kökeni, dili, dini, ırkı gözetmeksizin tüm çalışanlara ayı haklara sahip olduğununa inanarak hep öyle yaklaştım.Çünkü yaşadığım büyüdüğüm ortamda hep ötekileştirilmişlik.İnsan doğduğu şehri seçme özgürlüğüne sahip değil…

Şuan zaten çok da farklı olmayan bir durumda değiliz.İnsanın insana saygısı kalmadığı, devri dönmüş bir süreçte, tahammül sınırlarını aşıldığı bir süreçte en değer verdiğim saygıyı asla yitirmeyeceğime and içerim.

Bu etkinliğe öncülük eden insan kaynakları zirvesinde aynı yerde oturup, kısa bir sohbette bana yaklaşımını asla unutmayacağım. Melis  Tiftikçi 🙂

Başta Ahmet Eryılmaz, Melis Tiftikci ve Burçin Şoray Erdağ olmak üzere desteği ve katkılarından dolayı herkese çok teşekkürler. 

Reklamlar

One thought on “İK ETİĞİNE UYACAĞIMA SÖZ VERİYORUM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s