Peryön Kongre Notlarım

unnamed (1).jpg perBu yıl 26. PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’inde “bugün,yarın ve gelecek” temalı konular işlendi . Bilgi detoksu yaparak katıldığım kongreden, geleceği karşılarken şirketlerin ve çalışanların nasıl bir çalışma ortamının bekleyeceği konuşuldu.Yapay zekanın ve robotların iş hayatımız da biz ik’cıların işini elinden alacak mı? sorusuna hala bir cevap bulumadığımı belirtmek isterim .Çünkü soyut bir konuşma henüz somutlaştıramadım…

Aklıma takılan, beğendiğim oturumlardan biri  Bekir Ağırdır ve Evrim Kuran’ın “Yeni Kuşaklar ve Yeni İnsan Kaynakları Politikaları” başlıklı oturumu idi.

Bekir Ağırdır konuşmasında, öz değerlere dair önemli vurgular yaptı.

Şirket çalışanlarının aile demografisine dair bilgiye – veriye sahip değil. Aile bu ülkede önemli. Kısacası insanı gözardı ediyoruz, önemli bir noktaya da değindi. “Performans Yönetim Sistemleri yerine çalışanlarınızı dinleyin ,onlara dokunun. Bugun ihtiyaçımız olan tek şey dinlemek.” İnsan kaynakları yanlış ölçümleri kullanıyor diye ekledi önemli ölçüm ise “Çalışanlarınıza “kızın bu şirkette çalışsın ister miydin?”sorusuna evet mi?  cevabını verebilmeniz.Çalışanlarınıza şirketinizin rozetini dağıtın bakın 1 ay sonra kaç tanesi gururla takmaya devam ediyor. Esas ölçüm bu .Dünyanın parasını verseniz araştırma sonuçları size bu kadar gerçekçi cevap veremez.” Çalışan bağlılığı insani değerlerin öneminden bahsetti.

Evrim Kuran

Bugun yeni insan kaynakları pradigması ‘etkiyi ‘ölçmeli“olmalı. Bunun içinde iletişim kurmalıyız.Yaralanmaya açık liderlerin olması gerekmekte. Türkiye’de aileler çocuklarının hata yapmasına izin vermiyorlar bu da genç neslin iş hayatında başarısız olmasına neden olmakta. Robotlar için de gelip bizim angere işlerimizi yapsın diye ekledi biz de daha çok insana dokunalım diye…

Belirsizlik, gelecek ve şimdiki zamanın konuşulduğu zirvede daha iyi çalışma şartlarında daha çok insana odaklanarak verim alınacağını her zirvede vurgulanmakta .

Robotlar duyguları da okuyabilecek mi? sorusunu sormadan geçemeyeceğim 🙂

Nazik davetlerinden dolayı Sayın Özlem Hanıma ve değerli PERYÖN ekibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum .

Kaynak :PERYÖN

 

 

Reklamlar

2 thoughts on “Peryön Kongre Notlarım

  1. Merhaba Seval, yazını okurken “Yapay zekanın ve robotların iş hayatımız da biz ik’cıların işini elinden alacak mı?” sorusuna Richard Mosley geçen yıl katıldığım People Make The Brand konferansında yaptıkları araştırma sonucunu paylaşarak %5 insan kaynaklarını etkileceğini dile getirmişti.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s